image dexcription

Verimliliği en yüksek olan monokristal güneş panellerinde verim %15 ile %18arasındadır. Homojen yapıda olan monokristal güneş panelleri en eski ve enverimli teknoloji olarak hala yerini korumaktadır.

Monokristal güneşpanellerinde kullanılan fotovoltaik hücreler tek kristalli silikon çubuklardançekilmiş hücrelerdir. Bütün hücreler bir yöne doğru hizalanmıştır. Bundandolayı güneş doğru açıyla üzerine vurduğu zaman son derece verimli çalışırlar.Monokristal güneş panellerinde kullanılan monokristal hücreler aynı güce rağmenpolikristal hücrelerden daha küçüklerdir. Bundan dolayı monokristal panelleraynı güçlerde daha az yer kaplarlar. Ancak bu sadece büyük kurumlarda yerolarak bariz bir yer avantajına sebep olur.

Monokristal Panel sistemi ile %18’e varan verimlilikYenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten aldıkları güç ile çalışan güneş panelleri, tasarımlarında faydalanılan hücrelerin kullanım durumu bakımından Monokristal Güneş Paneli ve Polikristal Güneş Paneli olacak şekilde ikiye ayrılırlar.Monokristal Güneş Paneli sistemlerinin diğer güneş paneli türlerinden en ayırt edici özelliği; verimlilik açısından en değerli panel türü olmasıdır. %18’e varan verimlilik oranıyla bu güneş paneli, günümüzde farklı pek çok alanda fiyat ve performans açısından öncelikli tercih sebebidir.

Monokristal Güneş Paneli, tek kristalli silikon çubuklar üzerinden çekilen fotovoltaik hücreler ile meydana getirilir. Bu sistemle tüm hücrelerin tek bir yöne bakacak şekilde hizalanmaları sağlanır. Panel üzerindeki hücrelerin böyle bir mantık üzerinden dizilmesi ise; güneş ışınlarının panel üzerinde ışıldamaya başlamasıyla birlikte oldukça verimli bir şekilde çalışabilmelerine olanak verir.